Radvanský jarmok a Dni mesta bez PKO

06.08.2011 | Autor: | V rubrike: Aktuality | Zdieľať:

S takýmto titulkom sa na portáli „Bystricoviny.sk“ objavil článok, škandalizujúci vedenie mesta pri organizácii tradičného Radvanského jarmoku… Hoci si myslím, že bežnému občanovi mesta je úplne jedno, kto čo organizuje, hlavne aby sa človek dobre zabavil a čo-to vypil, predsalen dám k tejto téme drobnú vysvetlivku.

Predmetom špekulácií sa stala skutočnosť, že program tohtoročného jarmoku a Dní mesta nebude vymýšľať mestská organizácia PKO ako doposiaľ, ale o jeho tvorbu primátor mesta požiadal niekoho iného (konkrétne pani Janu Suraovú, riaditeľku umeleckej agentúry MANA). Hlavne preto, lebo chce, aby tohtoročný jarmok bol odlíšiteľný od tých predchádzajúcich. Aby ľudia pocítili, že voľbami došlo k zmene aj v oblasti kultúry.

S touto skutočnosťou sa veľmi ťažko vyrovnáva súčasné osadenstvo PKO, ktoré to pociťuje ako nedôveru v ich schopnosti. Preto sa uchýlilo k forme odboja, kde sa prostredníctvom listu adresovanému primátorovi a poslancom mesta snaží rozvíriť emócie.

K rozhodnutiu vedenia mesta prispeli však aj ďalšie skutočnosti, ktoré sa nedajú brať na ľahkú váhu: PKO je organizácia, v ktorej hlavný kontrolór pri nedávnej kontrole objavil 60 (!) pochybení v hospodárení za uplynulé volebné obdobie a bývalý riaditeľ je zrelý akurát tak na kriminál. Celá súčasná zostava PKO bola súčasťou tejto epochy, takže je len pochopiteľné, že nemáme bezhraničnú dôveru voči tejto organizácii (hoci našej vlastnej) a pracujeme na jej okamžitej reformácii. Kde bola hrdosť pracovníčok PKO, keď sa rozkrádal mestský majetok?

Polemizuje sa tiež o tom, že vraj mesto nezákonne zvýhodnilo súkromného podnikateľa voči vlastnej organizácii. Nič také sa neudialo, pretože k žiadnemu finančnému presunu na agentúru MANA nedošlo. Všetky platby bude dodávateľom uhrádzať PKO v súlade so zákonom. Jana Suraová túto akciu zastreší len dramaturgicky a bude zadávať úlohy pracovníkom PKO akoby ich externá riaditeľka. PKO v súčasnosti de facto ani nemá vlastného riaditeľa, takže nevidím na tomto postupe nič škandalózne.

Toľko na vysvetlenie, aby ste mali informáciu aj z druhej strany, keby ste náhodou v meste stretli niekoho, kto bude zúrivo rozhadzovať rukami a ohovárať primátora :-)

Ak vám na jarmoku nebude chutiť burčiak, nebude to žiaľ naša vina – ten robia pezinskí vinári, nie bystrický primátor. Program však verím, že sa vám páčiť bude…

S úctou

pracujúci a preto dlho nepíšuci Váš Superman

Čitateľské komentáre

  • Vyborne hodnotim tento krok. Sam mam agenturu ktora sa zaobera rozvojom kultury a sportu snazim sa banskej bystrici prinasat roznorode podujatia a tak aj podporujem rozne napady. Som uplne za. Ak by ste potrebovali s niecim pomoct velmi rad sa angazujem mam dokonca par napadov ako sa nevyhnut tradicie a oslovit aj inych ludi ktori nas jarmok nemaju radi. Pan Gogola uz bude vediet na co asi narazam. PALEC HORE!

  • Neviem si dosť dobre predstaviť, ako môže niekto kritizovať a hodnotiť niečo čo ešte nebolo zrealizované. Myslím, žeby nebolo od veci pýtať sa po RJ na názor návštevníkov a až potom sa k danej veci vyjadriť. ALebo sa snáď niekto bojí, že RJ bude v novom šate a bude lepší?

  • No…myslím si, že naozaj nejde o to, ktor, čo organizuje, to je asi každemu fuk. Skuor, že mesto platí PKO za vytvaranie kultury, respektíve PKO existuje pod hlavičkou mesta prave na to a teraz da dalšie peniaze niekomu inemu, čiže akoby peniaze navyše….len preto, aby bol jarmok odlišiteľny? To sa mi nepozdáva:)

A aký je Váš názor?
Pokiaľ Vás článok zaujal a chcete sa zapojiť do diskusie, tak neváhajte a zanechajte svoju reakciu! Prosím v rámci komentárov udržujme zásady slušnej diskusie!