Satisfakcia

31.05.2012 | Autor: | V rubrike: Aktuálne | Zdieľať:

Milí priatelia,

dávno som neprispel na tomto mieste žiadnym komentárom. Mal som k tomu niekoľko dôvodov: jednak keď človek pracuje, nemá čas sa tým, že pracuje, chvastať. Potom, súdny človek má väčšinou pocit, že to čo robí je samozrejmosť a tak ani nemá potrebu sa tým chvastať. A ešte jeden dôvod, ten najdôležitejší: neviem prečo, ale odpozoroval som, ako sa zmenila verejná mienka napríklad na Sulíka z čias, keď pred predposlednými voľbami len kritizoval v mene národa, a potom, keď sa stal ústavným činiteľom a začal pracovať pre blaho vlasti. Pritom, nemyslím si, že by sa z neho po voľbách stal iný Sulík. Ten istý pocit mám dnes aj ja – napriek tomu, že som ten istý Rybár ako keď som bol pred voľbami Superman, veľa mojich predvolebných fanúšikov sa na mňa dnes pozerá úplne inými očami. Určite nie láskavejšími.

Musím si tu vyliať srdce na „pravicového voliča“, lebo mám pocit, že taký pojem u nás ani neexistuje. Pravicová politika je na Slovensku prezentovaná ako anarchia, nie ako spôsob riadenia verejného života  (o čom svedčia aj aktuálne celoštátne voľby a v nich nečakaný úspech Matovičovcov, ktorí sú možno všetko iné, len nie politický subjekt schopný viesť krajinu). Pravicová politika má totiž tiež nejaké svoje pravidlá, akými by sa mala krajina spravovať. Dovolím si definíciu pravice stiahnutú z Wikipédie: „Pravica zastáva názor, že nie je primárnou úlohou štátu zaisťovať materiálny blahobyt občanov, že štát nemá zasahovať do ekonomiky a že materiálna rovnosť občanov nie je nutne žiaducim ideálom, pretože snaha o naplnenie týchto úloh nutne vyžaduje obmedzenie slobody. Dôsledkom obmedzenia slobody je v konečnom dôsledku podľa pravicových názorov nižší materiálny blahobyt všetkých občanov.“

V našom ponímaní na Slovensku neexistuje skutočná pravica, len akási „antiľavica“, ktorá dokáže možno na chvíľu spojiť určitú skupinu ľudí vo voľbách pri zvrhnutí neobľúbeného ľavicového lídra, ale ihneď po voľbách sa priaznivci „antiľavice“ stávajú najväčšími ľavičiarmi a kritikmi tých, ktorých si sami zvolili. V ľavicovom spektre tento fenomén neexistuje – voliči ľavice podporujú svojich predstaviteľov v dobrom i zlom, či sú v koalícii, či v opozícii.

Viem, že písať o pozitívnych veciach je nuda. Aj písať, aj čítať. Ale horšie je vôbec neinformovať o tom, čo sa deje, lebo potom si myslíte, že sa nedeje nič. Teraz ale mám pocit, že sa začínajú veci hýbať intenzívnejšie a tak budú aj témy na písanie zábavnejšie.

Poviem takto: z úzkeho okruhu spolupracovníkov disponujeme asi takýmito povahovými vlastnosťami: primátor je pokojný človek, ktorý sa snaží konfliktom vyhýbať, alebo ich urovnávať. Jeho poradca Roman Neradný je pozitivista, ktorý konflikty radšej ignoruje. Ja sa žiaľ neviem na niektoré veci iba nečinne prizerať a preto som v permanentnom súboji s niekým. Preto si aj uvedomujem, že môj obraz vo vašich očiach nebude nikdy u väčšiny pozitívny. Napriek tomu, ja som spokojný s úlohou „zlého muža primátorovej administratívy“, pretože mu čistím prostredie od špiny. Taká je moja úloha.

Prvý súboj, ktorý dlhodobo zvádzam, je súboj s internetovým spravodajským portálom Bystricoviny.sk. Tento portál má za úlohu demagógiou a šírením poloprávd podkopávať autoritu vedenia mesta a huckať obyvateľov proti nemu. Dlho som sa len pokojne pozeral a pousmieval nad tým, čo autor vo svojej zlobe dokáže zo seba vyprodukovať, až mi jedného dňa došla trpezlivosť a povedal som si: „A dosť!“. Viem, že kritikou som sa živil pred voľbami aj ja a tak ju musím vedieť aj zniesť, ale toto už nie je kritika, ale sprosté ohováranie.

Rozhodol som sa aktívne zareagovať na článok „MsÚ v Banskej Bystrici prišiel o certikát kvality“ (tu je jeho pdf verzia, pretože článok bol preventívne zmazaný). Nejde ani tak o tému, tá je možno banálna, mne samému ďalšia byrokracia ohľadom pracovných procesov len zbytočne komplikuje život. Ale na článok zareagoval sám certifikačný úrad, pretože sa touto správou cítil dotknutý. Preto som poveril mestskú právničku, aby požiadala portál o uverejnenie opravy v zmysle tlačového zákona, a tak sa aj stalo. Redakcia uznala svoju „chybu“ a uverejnila ospravedlnenie tu…  (+ pdf).

Viete čo je z tohto pre nás najdôležitejšie? Na súde sa tomu hovorí „spochybnenie svedka“. Tu sa ukázalo, že tento portál informuje nepravdivo, a to nielen pri tejto téme. Rovnaké dezinformácie poskytuje o našej (ne)činnosti na úrade, konfliktoch na pracovisku či „podnikateľskom riadení úradu“ ako o nejakej závade.

Keby sme mali popri práci dostatok času venovať sa súdnym sporom, vedeli by sme ešte nejeden článok z portálu Bystricoviny.sk zažalovať za ohováranie či iné porušenia zákona. Nevylučujem, že keď to bude potrebné, si na to priestor vytvoríme a aj to vykonáme. Pre túto chvíľu však nebudeme zlomyseľní a tešíme sa aspoň z malého víťazstva, ktoré sa nazýva SATISFAKCIA.

Ak som sľúbil nejaké ďalšie zaujímavé témy, jednou z nich by mohlo byť už čoskoro hodnotenie vystúpenia „pravicových volebných PODPOROVATEĽOV“ (páni Baník a Haring) na utorkovom mestskom zastupiteľstve. Vyžiadali si totiž prejav v bode programu „Slovo pre verejnosť“ s otvoreným listom primátorovi. Nevychádzam z údivu, čo títo páni, ktorí počas jeden a pol roka vládnutia pravice na Slovensku Bystrici ničím nepomohli, vytýkali primátorovi a Mestskému úradu…

A ešte jedna zaujímavá správa: jeden a pol roka vo verejnej správe som venoval snahe o tvorivú spoluprácu so všetkými účastníkmi verejného života v našom meste a snažil som sa nevyvolávať konflikty. Umelo vyvolávaná kritika z posledného obdobia však vo mne opäť prebudila bojovnosť Supermana a tak som po 1 a pol roku rozpísal jeho nové vydanie, ktoré vás určite pobaví zaujímavými skutočnosťami z miestnej politiky. Už čo nevidieť ho nájdete vo svojich schránkach…

Čitateľské komentáre

  • Chlape, zbytočne mrháš potenciálom. Ak máš informácie o tom, ako by Bystrica mohla prosperovať – priemysel – a prečo neprosperuje – zábrany zo strany XY, napíš, informuj. Ale oslovovať voličov pravice je úplne zbytočné, tí sa vybili vo voľbách a na toto sa ti vykašlú, to vieš veľmi dobre.

  • Pán Rybár nie je vám hamba vystavovať na tejto stránke znak, ktorý ste zakázali používať a povedzte prosím vás celú pravdu o “ISE” kým to na vás nepovedia iní. Môžete sa hambiť už ďalej prestaňte klamať občanov tohoto mesta len aby ste obhájili svoje vyciciavanie mesta a liečenie si svojich komplexov

    • Poprosím tú “pravdu” zverejniť. Neviem koho z čitateľov presvedčia len náznaky a invektívy.

  • Miro, chcem Ti pripomenut moj volebny slogan: Ani cerveny ani modry ale schopny, kt. hovoril mojich schopnostiach a nie politickej orientacii, lebo komunal má iné pravidla. Ďalej k tomu ako sme pomohli spolu s Banikom sucasnemu vedeniu mesta: Přiznávám já ničím. Netřeba si mysliet, že som nechcel ale nemal som možnost. Mimochodom podpořil som a stále podporujem primatora, ale s ním som sa od volieb stretol asi 3x a s Tebou možno som možno absolvoval o nejake stretko viac. Bude chyba vo mne?Mam právo ba priam povinnost sa vyjadrovat aj kriticky k vedeniu města. Já som svoj slub splnil a ocakavam, že tak urobi primátor s Tvojou podporou.

A aký je Váš názor?
Pokiaľ Vás článok zaujal a chcete sa zapojiť do diskusie, tak neváhajte a zanechajte svoju reakciu! Prosím v rámci komentárov udržujme zásady slušnej diskusie!