Sto dní

04.04.2011 | Autor: | V rubrike: Aktuálne | Zdieľať:

29. marca uplynulo 100 dní od nástupu nového bystrického primátora Petra Gogolu na trón. A takmer 40, odkedy som napísal svoj posledný komentár…

V tento historický deň sa stretlo niekoľko významných udalostí: už spomenutých 100 dní nového vedenia nášho mesta, druhé tohtoročné mestské zastupiteľstvo a nedá sa opomenúť, že som mal meniny. Neviem, čo z toho najviac zapríčinilo, že som večer zaspával zmorený čašou vína…

Už ráno sa ma manželka pýtala, aké mám pocity pred druhým zastupiteľstvom. Povedal som, že sa celkom teším – ako na dovolenku do Egypta. Idem totiž k Červenému moru… Musím povedať, že matka príroda je nevyspytateľná a tak ako na prvom zastupiteľstve more červených bolo riadne rozbúrené, tentokrát sme sa hojdali na pokojnej hladine. Pre dobro Banskej Bystrice zostáva len veriť, že definitívne zvíťazí človek nad prírodou, nie naopak…

Opozičná poslanecká väčšina SMER-SNS-HZDS sa rada v médiách pochváli, že ona je nositeľkou pokroku a nebyť jej, Bystričania by dodnes asi jedli rukami zo zeme. A že pán primátor sa ešte má čo učiť, ak im chce byť dôstojným partnerom. Ja osobne si myslím, že pán primátor už má domácu úlohu dávno za sebou a je pripravený kormidlovať našu loď do bezpečného prístavu.

Nech už títo poslanci cítia akúkoľvek silu, jediná ozajstná sila, ktorá môže posunúť naše mesto vpred, sa volá DOHODA. Žiadny verdikt parlamentu bez toho, aby primátor nedal pokyn k jeho naplneniu, neuzrie svetlo sveta. Primátor ako štatutár mesta môže pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva ak sa domnieva, že odporuje zákonom alebo je pre mesto zjavne nevýhodné. Parlamentná väčšina si teda bude musieť zvyknúť, že uznesenia sa nebudú prijímať „valcovaním“ ako boli zvyknutí a nový primátor im ich nebude hlava-nehlava podpisovať. Rozhodnutia by teda mali byť výsledkom rokovaní, z čoho v konečnom dôsledku budú najviac profitovať občania.

Aké dôležité je mať „svojich“ poslancov, som ešte pred voľbami opísal v tomto článku… V reakciách ma viacerí obvinili, že si uzurpujem právo doporučovať volených zástupcov ľudu. V skutočnosti som nič také nemal v úmysle – len som sa na poslednú chvíľu pokúšal zachrániť to, čo som už tušil, ako dopadne. Za tento stav si však musia niesť zodpovednosť najmä pravicové politické strany. Hoci boli podporovateľmi Petra Gogolu vo volebnej kampani, dnes len ťažko môžeme robiť pravicovú politiku podľa ich gusta, keď máme parlament hodnotovo nastavený ináč.

Ak by teda niekto z Gogolových voličov mal pocit, že reformy neprebiehajú dostatočne rýchlo, vedzte, že robíme, čo je v našich silách. Pri všetkých zmenách sa však musíme pýtať nielen či sa to páči nám a našim voličom, ale aj druhému táboru.

Prvá lastovička

Za prvú lastovičku, ako by mohla prebiehať komunikácia vedúca k dohode, by som označil schvaľovanie mestského rozpočtu. Ten nakoniec po konštruktívnej diskusii schválilo 28 z 29 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Ak primátor pred voľbami sľuboval, že je tu pre všetkých Bystričanov, potom toto je prvý dôkaz, že dokáže spojiť ľudí z rôznych táborov a je teda schopný napĺňať očakávania.

Čo sa zmenilo a čo nás čaká?

Politickí oponenti sa snažia občanom podsúvať myšlienku, že primátor Gogola neplánuje v meste žiadny rozvoj. No to je riadna blbosť! I keď pravdou je, že z tej pokladničky, ktorú nám zanechali, by sme si nekúpili ani lízatko. Máme však našťastie iné zdroje.

Je samozrejme krátky čas na to, aby sa uskutočnilo niečo veľkolepé. Tí, ktorí majú reálnu predstavu o čase, vedia, že za 3 mesiace sa nedá z Bystrice urobiť New York. Ak by však niektorí z vás predsa len trpeli pocitom, že sa nič nezmenilo, v jednom si predsalen môžete byť istí: určite sa nekradne!

 Verím, že tento prvý hospodársky úspech pretavíme aj do ďalších a Bystričania si budú môcť opäť povedať to svoje: „Za živa v Bystrici…“

Čitateľské komentáre

  • Dodatočne prajem všetko len to najlepšie k meninám (no čo už-nestíham ani čítať kalendáre)…prajem hlavne veľa zdravia, síl a spokojnosti:-))

A aký je Váš názor?
Pokiaľ Vás článok zaujal a chcete sa zapojiť do diskusie, tak neváhajte a zanechajte svoju reakciu! Prosím v rámci komentárov udržujme zásady slušnej diskusie!